Corona virüsü Nedir, Nerede, Nasıl ortaya çıktı ?

Bilindiği üzere ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavuran Corona virüsü, Çin’de 41 kişinin ölümüne yol açtı ve şimdiye kadar yaklaşık 1.300 kişide görüldü. İlk görüldüğü bölge karantina altına alınmasına rağmen daha sonrasında birçok ülkede görülmeye başlayan Corona virüsü, git gide birçok ülkeye de sıçramaya başladı ve ne yazık ki hastalıklı insan sayısı da bu sıçramaya oranla büyük bir artış gösterdi. Tüm bunlara ek olarak corona virüsüne insanların hiç bir direnç gösteremediklerini ve birinci derece antibiyotiklere tepki vermediği belirtildi. Birçok kişi corona virüsünden korunmanın yolları arıyor. Peki corona virüs nedir? Enfeksiyon kaynağı nedir? Corona virüsü belirtileri nelerdir?

“Corona virus” (Corona virüsü) nedir ? Belirtileri nelerdir ?

Corona Virüsü nedir ?

Corona virüsleri üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden sadece bir tanesidir. Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez. Birçok çeşidi vardır. Evcil, yabani ve tarım hayvanlarında (kedi, yarasa ve deve gibi) hastalık yapabilen bir virüs topluluğudur.

Corona Virüsü belirtileri nelerdir ?

Çoğunlukla hafif orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ortaya çıkar. Ateş, baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi solunum yollarına ait belirtiler ön plandadır. Hastalık ayrıca bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak şikayetlerine de neden olabilir.

Corona Virüsü Konya’da mı ?

46 yaşındaki Çinli kadın turistin, tatil için bir grup arkadaşı ile Konya’ya geldiği bildiriliyor. Baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleri başgösteren turistin, arkadaşları tarafından Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtildi. Acil Servis önünde istifra ettiği ve kısa süreli baygınlık geçirdiği öğrenilen Çinli turist, tedavi altına alındı.

Çinli turist, ‘corona’ virüsü kapmış olabileceği şüphesi üzerine özel oda hazırlanarak karantina altına alındı.

Tetkikleri yapılan Çinli turist kadına ‘vertigo’ (baş dönmesi, denge hissi kaybı) teşhisi konuldu. Konya İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre kadın turistte ‘corona’ virüsüne rastlanmadığı belirtildi.

Olayla ilgili Konya Valiliği’den yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi: “Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne 25.01.2020 tarihinde iki gündür devam eden baş dönmesi, bulantı ve kusma nedeniyle coronavirüs enfeksiyonu şüphesi ile müracaat eden Çin uyruklu turist hastaya hastenede yapılan fizik muayene, tetkik ve görüntülemelerinin değerlendirilmesi sonucunda bening pozisyonel vertigo tanısı konulmuş olup, hastanın tanı ile ilgili tedavileri ve izlemi devam etmektedir.”

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *